Od 1 października nie musisz wozić dowodu rejestracyjnego!

Od 1 października nie musisz wozić dowodu rejestracyjnego!

Od 1 października nie musisz już wozić dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia OC ze sobą, ponieważ wchodzą w życie nowe przepisy. Od tej sytuacji są też wyjątki. Dowiedz się więcej!

Dotychczas, w przypadku kontroli drogowej, za brak dowodu rejestracyjnego groził mandat w wysokości 50 zł. Również za brak potwierdzenia polisy policjanci mogli ukarać mandatem w wysokości 50 zł. 

Warto wiedzieć, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie jest równoznaczne z tym, że nie będziemy kontrolowani przez Policję. Kontrole nadal będą się odbywać, ale dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby mundurowe (zarówno policja, jak i straż miejska) sprawdzą dane w jednej w bazie.

Pamiętaj, że dowód rejestracyjny nadal jest obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności związanych z samochodem m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, podczas sprzedaży auta czy przy wyjeździe poza granicę kraju. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

Pamiętaj: nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty!